Who is coming - Cartoon 360 May-June 2016

Check the list of the participants list here below or download the PDF.

Company Participant Country
3D Wire José Luis Farias Gómez Spain
Abylight Studio Eva Gaspar Spain
Achtoons  Giovanna Bo Italy
Animac Carolina López Caballero Spain
Anima Art Foundation Marta Gebhardt Poland
Anima Art Foundation Bogna Sroka-Mucha Poland
Ankama Animations Julien Fabre France
anoki Alwa
 Deluze
France
Appnormals Team Ignacio Diaz Spain
Appnormals Team Dani Moya Spain
Àrea de Mercats / Institut Català de les Empreses Culturals / Catalan Institute for the Cultural Companies (ICEC) Carme  Puig Martín Spain
Bachibouzouk Laurent Duret France
Big Bang Box  Guillermo Velasco Spain
Blon Animation and Games Festival Laura Almantaité Lithuania
Blowing Minds Oscar Sahun Spain
Brands Media Cristina Angelucci Italy
Brighter Path / VJC Media Vanessa Chapman UK
Brinck-Lund Media  Ida Brinck-Lund Denmark
BulkyPix Vincent Dondaine France
Business or Art Egle Jokuzyte Lithuania
C21 Media  Nico Franks UK
Catalan Films & TV Mar Medir Spain
Catalan Institute for the Cultural Companies (ICEC) Antònia Andúgar Spain
Catalan Institute for the Cultural Companies (ICEC) Monika Ganzenmüller Spain
Catalan Institute for the Cultural Companies (ICEC) Marisol López Spain
Catalan Institute for the Cultural Companies (ICEC) Francisco Vargas Spain
Chloroplast Games Pau Elias Spain
Christian Davin Production Christian Davin France
Ciné-Litté productions Lilia Schneider Germany
Cornelius Films Mikel Mas Bilbao Spain
Corsegames Mateo Pereira Spain
Creative Europe Desk Andalucía Victoria Fernandez Andrino Spain
Creative Europe Desk Spain - MEDIA Catalunya Àlex Navarro-Garrich Spain
Creative Europe MEDIA - Desk Flanders  Delphine Dumon Belgium
Creative Europe MEDIA Programme Ainhoa González Spain
CUB Animation Bálint Gelley Hungary
Dansk Tegnefilm  Marie Bro Denmark
De Hofleveranciers Peter Rogiers Belgium
De Hofleveranciers Renaat Van Ginderachter Belgium
Digimania Maurice van Sabben UK
Divertap Alejandra Castellanos Spain
Dolores Entertainment Daniel Navarro Spain
Dragoia Media Manuel Cristóbal Spain
Dream Team Concept Lorena Ares Spain
Dream Team Concept Carlos Fernández Fernández Spain
Dream Team Concept Vicky Marcó Spain
Dream Team Concept Jordi Mendieta Spain
EACEA - Creative Europe MEDIA Isabelle Houman Belgium
EACEA - Creative Europe MEDIA Muharrem Serbes Belgium
Ellipsanime Productions Sophie Caron France
Ellipsanime Productions Caroline Duvochel France
Ellipsanime Productions Maïa Tubiana France
Evermotion Barbara Witkowska Poland
Fabrique d'Images Jean-Marie Musique Luxembourg
Fabrique d'Images Christine Parisse Luxembourg
Fabrique d'Images Frédérique Vinel Luxembourg
Filmimaa  Juha Fiilin Finland
First Quarter Company Jannos Eolou UK
France Télévisions Joseph Jacquet France
France Télévisions  Voyelle Acker France
France Télévisions (FTV) Julien Borde France
Frima Studio Valérie Hénaire Canada
Gem Licensing Satya Albanese UK
GKT Studios Entertainment Lasse Loepfe Spain
GS Animation  Anna Glowik Poland
Hopster TV Miki Chojnacka UK
Hungry Boy Productions Scott Downie UK
Imira Entertainment  Giles Bones Spain
Imira Entertainment  Sergí Reitg Spain
Imira Entertainment  Maribel Sangenis Spain
INDIE SALES Eleanor Coleman France
INDIE SALES Eleanor Coleman France
Institute for Transmedia Design Sara Bozanic Slovenia
IPR.VC Fund Tanu-Matti Tuominen Finland
JAM Media John Rice Ireland
Jollywise Jon Mason UK
Joni Art Tomas Tamosaitis Lithuania
Kaneda Games Jordi Arnal Montoya Spain
KD Productions Toons & Games Gloria Bernabeu Spain
KD Productions Toons & Games Sandra Salvador Spain
Ketvirta Versija Inesa Ivanova Lithuania
Kickback Media John Lomas-Bullivant UK
Kids Media ©nsulting Christophe Erbes France
Kids’ Cluster Antonio Naranjo Spain
King Alba Iniesta Saez Spain
King Games Studio Fernando Carrión-Moratinos Spain
Kinomind Films Gabija Budreckyte Lithuania
Le Lombard Antoine Maurel Belgium
Lightning Sprite Media Daniel Bays UK
Lince Works Pere Rius Spain
Lynx Animation Studios Goce Cvetanovski Macedonia
Mad Murphy Studios Daniel Serrano Spain
Mago Audio Visual Production Raúl Berninches Spain
Maipo Film  Kristin Ulseth Norway
Mango Protocol Jordi Garcia Spain
Mango Protocol Mariona Valls Spain
Mash&Co Katrin Ann Orbeta Italy
Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB) Esther Rothstegge Germany
Mélange Michel Reilhac France
MFA+ Filmdistribution Emily Meinke Germany
Mikros Image  Bernard Devillers Belgium
Mila Grossa Réka FésŰs Hungary
Mixtvision Benjamin Feld Germany
Motion Pictures  Tony Albert Spain
Motion Pictures Distribution Jorge Patiño Donaggio Spain
Mouse Print Press Agust Ingason Netherlands
Mouse Print Press Jerry Friedman Netherlands
My Magical Thoughts Branislav Brkić Croatia
My Magical Thoughts Helena Bulaja Croatia
Neptuno Films Production Cristina Brandner Garcia Spain
NFP Animation Film  Stefan Thies Germany
Nick Dorra Productions Nick Dorra Finland
Nukufilm  Kerdi Kuusik-Oengo Estonia
ODD Studio Réka Kálóczy Hungary
ODD Anna Szeles Hungary
Pantumaca Barcelona Carlos Coronado Spain
Paul Thiltges Distributions (PTD) Paul Thiltges Luxembourg
Peekaboo Animation Iván Agenjo Castaño Spain
Penguin Random House Richard Haines UK
Pikkukala Pablo Jordi Finland
Planet Nemo Interactive Marc Boucharlat France
Planeta Junior Patricia Fombella Spain
Planeta Junior Judit Foz Povill Spain
Plug-in Media  Dominic Minns UK
POD Entertainment Håkan Sandberg Finland
Polarity Reversal Japhet Asher UK
Polygon Games Isaac Obradors Spain
Pro-Animats Montserrat Bou Sala Spain
Pro-Animats Mar Sáez Spain
Proton Cinema Iván Tamás Hungary
Puppetworks  László Lenhardt Hungary
Radio Televisión Española (RTVE) / Clan TVE Yago Fandiño Lousa Spain
Ravalmatic Estudio Javier Sanz Spain
Red Kite Animation  Kenneth Anderson UK
Région Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées Benoit Caron France
ReThink New Media Solutions Simon Staffans Finland
Sami Apps Lars Gehrmann Spain
Secretaría de Estado de Cultura Maria Azcona Spain
Secretaría de Estado de Cultura Begoña Cerro Spain
Silly Walks  Javier Gimenez Aznar Spain
Singing Frog Studio Normand Thauvette Canada
Small Bang Pierre Cattan France
Snowcloud Films Petter Lindblad Sweden
Solve Art  Lea György Hungary
Sparkle Animation Luís da Matta Almeida Portugal
Squarefish Valentin Grégoire Belgium
Squarefish Iva Tkalec Belgium
Studio Campedelli  Anne-Sophie Vanhollebeke Italy
Submarine  Bruno  Felix Netherlands
Sunny Days Shawn Mahoney France
Talking About Media Xavier Borrut Spain
Teidees Audiovisuals Marta Alonso Lisbona Spain
Televisió de Catalunya (TVC) Dani López Spain
Televisió de Catalunya (TVC) Elisabeth Méndez Spain
The Illuminated Film Company Iain Harvey UK
The Little Big Partnership Maurice Wheeler UK
The Walt Disney Company - EMEA Ian Lambur UK
Tomavistas  Mercedes Marro Spain
Tomavistas  Pierre Nothman Spain
Triacom Audiovisual Xavier Gonzàlez Martínez Spain
Triacom Audiovisual José Luis Ucha Spain
TV3 - CCMA Ferran Clavell Spain
U-Play Online Albertino RobellÓ Spain
UAB Prime Field Andrius Lekavicius Lithuania
Ubisoft Tommy Francois France
Universidad Pompeu Fabra IDEC David Penaranda Spain
Viestintä Messidor Heikki Jokinen Finland
VRT / Ketnet Nick Truyman Belgium
Wallonie Bruxelles Images Julien Beauvois Belgium
Will Production Claire Falk France
Will Production Didier Falk France
Will Production Tatiana Kiseleva France
Wizart Animation Yuri Moskvin Russia
Wizart Animation Vladimir Nikolaev Russia
X-lives Interactive Julio Daniel BenÍtez Spain
Xbo films Luc Camilli France
ZDF Enterprises Katharina Pietzsch Germany
Zentropa International Spain David Matamoros Spain
Zographic Films Adrian Pavlov Bulgaria
ZOOM Design  Stanislav Evstatiev Bulgaria
Zurich University of the Arts William Crook Switzerland
  Marie Beardmore France
  Irene Chica Spain
  Isabel Chica Spain
  Simon Flamank UK
Cartoon Yolanda Alonso Belgium
Cartoon Joëlle Kesenne Belgium
Cartoon Julie Liamin Belgium
Cartoon Hélène Mambourg Belgium
Cartoon Marc Vandeweyer Belgium
Cartoon Elodie Wattiaux France
Neumann & Müller  Reinhard Klingsohr Germany